• 2 grudnia 2021

Tak samo jak tradycyjne papierosy tak i elektroniczne poważnie szkodzą zdrowiu oraz wpływają na poziom sprawności seksualnej. Wieloletnie palenie papierosów odbija potężne piętno na zdrowiu, wpływając na funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego. Także palenie e-papierosów jest niezwykle szkodliwe, szczególnie dla męskiej potencji.

Przejście z tradycyjnych papierosów na e-papierosy to z pewnością bardziej korzystne dla zdrowia rozwiązanie, szczególnie dla osób, które są uzależnione od używek. Badania wykazują, że u osób używających e-papierosy poziom szkodliwych substancji znacznie się zmniejszył. Amerykańska Agencja Żywności i Leków ostrzega jednak, aby z rozwagą wybierać liquidy, ponieważ niektóre z nich wchodzą w interakcje z lekami. 

E-papierosy a impotencja

Papierosy elektroniczne to urządzenia, które umożliwiają wdychanie nikotyny. Zostały one zaprojektowane na wzór tradycyjnych papierosów tytoniowych, co ma oczywiście zapewnić aspekt estetyczny. Mimo iż e-papierosy wykazują potencjał do zmniejszenia szkód powodowanych przez spalanie tytoniu, to nie istnieją żadne konkrente badania poddane naukowej ocenie, które stwierdziłyby bezpieczeństwo ich stosowania. 

E-papierosy mniej szkodliwe wpływają na zdrowie organizmu. Wchłanianie substancji smolistych wprawdzie zostaje wyeliminowane, jednak obecność nikotyny wciąż jest znacząca. Korzystając z elektronicznych papierosów zmniejsza się ryzyko wystąpienia blokowania przepływu krwi, co jest głównym problemem u wielu mężczyzn. Inhalując się e-papierosem zmniejsza się ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Można zatem wnioskować, że libido u mężczyzn palących e-papierosy jest większe niż u tradycyjnych palaczy tytoniu.

E-papierosy  - interakcja z lekami

Przeprowadzone przez Amerykanów badania, dowodzą, że niektóre liquidy stosowane do e-papierosów mogą wchodzić w reakcje z popularnymi środkami na potencję, które w swoim składzie mają substancję czynną. Mowa tu o takich substancjach jak sildenafil oraz tadalafil, to jedne z najbardziej popularnych związków, które wykorzystywane są do leków na potencję. Środki te zazwyczaj przepisywane są na receptę, jednak możliwe jest pojawienie się skutków ubocznych. 

Mimo iż stosowanie e-papierosów jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż palenie papierosów tytoniowych, to nie jest to równoznaczne z eliminacją zagrożeń wynikających z nałogu. Papierosy elektroniczne mogą jednak pomóc w rzuceniu nałogu i zmniejszyć wchłanianie się substancji szkodliwych do organizmu. W celu całkowitego wyeliminowania problemu impotencji zaleca się rzucenie papierosów. Pełne zdrowie organizmu i wzrost sił witalnych zapewni jedynie całkowita rezygnacja z palenia tytoniu oraz wszelkich jego zamienników, w tym papierosów elektronicznych.

Top