• 28 listopada 2022

Perfumy to nieodłączna część codziennej stylizacji. Zapachy nadają charakteru, pozwalają wyróżnić się z tłumu i dodać nieco odwagi. Męskie zapachy uchodzą za intensywniejsze, korzenne, natomiast damskie za bardziej owocowe i delikatne. Różnice te jednak coraz częściej się zacierają, przez co wiele zapachów występuje jako unisex. 

Perfumy można dopasować do rodzaju charakteru, osobowości a także skóry. Przy skórze normalnej sprawdzi się większość zapachów, które będą rozwijać się stopniowo. Skóra tłusta może powodować większą wyczuwalność, niż na innych typach skóry. Osoby posiadające suchą skórę powinny decydować się na perfumy o najmniejszej zawartości alkoholu, ale także o mocnej, wyczuwalnej bazie, ponieważ nie wszystkie zapachy będą się pięknie prezentować. 

Czym różnią się perfumy od wody toaletowej? Rodzaje zapachów

Zapachy wyróżniają się stężeniem olejków zapachowych oraz alkoholu. Im większe jest procentowe stężenie alkoholu oraz olejków, tym zapach dłużej będzie utrzymywał się na skórze, ubraniach czy włosach. Większe stężenie zapewnia także lepszą intensywność zapachową. 

Z tego też względu można wyróżnić perfumy, które w swoim składzie mają procentowo najwięcej olejków zapachowych, bo ok. 30-40% (rozpuszczonych w alkoholu 90-96%) i to one utrzymują się najdłużej. Wody perfumowane to ok. 10-15% olejków rozpuszczonych w 90% alkoholu. Natomiast woda toaletowa od 5 do 10% olejków zapachowych w 60-85% alkoholu, zaś woda kolońska od 3 do 5% olejków rozpuszczonych w 70-80% alkoholu. 

Nuty zapachowe można także rozdzielić na podstawie tych bardziej kobiecych jak i męskich. Najczęściej perfumy bazują na nutach:

  • Kwiatowych – goździk, fiołek, konwalia, magnolia, róża
  • Cytrusowych – cytryna, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka, bergamotka
  • Drzewnych – drzewo sandałowe, cedr, mech dębowy
  • Orientalnych – cedr, wanilia, kadzidło
  • Owocowych – wiśnia, gruszka, brzoskwinia, jabłko
  • Ziołowych – mięta, lawenda, tymianek, rozmaryn
  • Aldehydowych – organiczne komponenty zapachów naturalnych
  • Perfumy męskie na prezent

Znając ulubione nuty zapachowe, z pewnością łatwiej jest wybrać perfumy dla mężczyzn. Uważa się, że idealna kompozycja zapachowa posiada w sobie nieco woni drzewnej, ziołowej lub skórzanej. Podczas wyboru perfumy warto pamiętać, że niektóre zapachy lepiej sprawdzą się w okresie letnim, inne zaś w okresie zimowym. Niestety, nie wszystkie zapachy utrzymują się na skórze tak długo jak przewiduje producent. Wszystko zależy od indywidualnego pH skóry, na który nie mamy wpływu. Istnieją jednak sposoby aby przedłużyć trwałość zapachu. Perfumy można stosować na nawilżoną skórę i aplikować je w miejsca, gdzie najlepiej wyczuwalny jest puls. Po zaaplikowaniu perfumy nie należy rozcierać.

Top