• 26 stycznia 2022

Nie bez powodu kubańskie cygara uznawane są za najlepsze na świecie. To właśnie na Kubie znajduje się wiele fabryk, które wytwarzają cygara eksportowane na cały świat. Cygara kubańskie cenione są za najwyższą jakość, tradycje oraz ceny, które jednak w przypadku kilku rodzajów nie należą do najniższych.                                                                                   

Pierwotnie wypalanie cygara na Kubie wiązane było z religijnymi rytuałami. Tytoń palony był w liściach kukurydzy, co wykorzystywane było w kulcie santeria, który przywędrował na Kubę wraz z niewolnikami. Kubańskie cygara wybierane są przez większość ludzi na świecie, ze względu na swój wyjątkowy smak oraz aromat. 

Produkcja cygar kubańskich 

Tytoń uprawiany jest na Kubie w kilku regionach, plantacje te można znaleźć w niemal każdej części wyspy. Mimo to, tytoń, nie jest najpowszechniejszą występującą rośliną uprawną na Kubie. Uważa się, że najbardziej ceniony tytoń uprawiany jest na zachodzie Kuby. Wpływa na to przede wszystkim idealny klimat sprzyjający wzrostowi oraz właściwa gleba. Połączenie znacznych opadów oraz dużej wilgotności sprzyja uprawie tytoniu. Intensywność tych czynników najbardziej zauważalne jest właśnie na zachodzie.

Najlepszej klasy cygara wytwarzane są przez doświadczonych w tej dziedzinie mistrzów fachu. Proces ten wymaga bardzo dużej precyzji oraz umiejętności, które zyskuje się po wielu latach ich wytwarzania. Kubańczycy mogą się pochwalić bardzo szerokim wyborem cygar, do których zaliczają się kultowe rodzaje takie jak: Cohiba, Montecristo, Punch, Bolivar, Fonseca, Partagas. Cygara, które cieszą się ogromną sławą posiadają odznaczenie Habanos, które świadczy o tym, że produkt pochodzi z wyższej półki i uznawany jest za luksusowy. Warto wiedzieć, że prawdziwe kubańskie cygara, które pochodzą z oryginalnych upraw nie będą należeć do najtańszych. 

Gdzie kupować kubańskie cygara?

Zanim cygara trafią do sprzedaży poddawane są procesowi kontroli jakości od zbioru aż do zdobienia drewnianych pudełek. Co ciekawe, produkcja cygar może trwać nawet kilka lat. Liście tytoniu poddawane są fermentacji, następnie dojrzewają. Degustacja cygara nieraz bywa porównywalna do niespiesznego popijania wysoko gatunkowej whisky. Przed zapaleniem, tytoń musi przeleżeń kilka lat, aby nabrać najwyższej jakości właściwości, usuwając toksyczne substancje. 

Oryginalne kubańskie cygara można dostać w oficjalnych sklepach Cuba Tabaco, który na wyspie nie brakuje. Jednak nie tylko tam można dostać prawdziwe cygara, gdyż występują one w sprzedaży także w centrach miast, barach. Zakupione cygara należy przechowywać w humidorach. Innym sposobem na przechowywanie jest trzymanie ich w plastikowej reklamówce w szufladzie lodówki.

Top