• 2 grudnia 2021

Skóra palacza charakteryzuje się obecnością przebarwień oraz brud. Jej kolor zmienia się na ziemisty, przez co twarz traci wyrazistość i staje się szara. Dym papierosowy, który jest wdychany posiada ponad 4000 tysiące substancji toksycznych, negatywnie wpływających na włókna kolagenowe skóry, prowadząc do utraty jędrności oraz ogólnego poroszenia struktury skóry. 

Palenie papierosów w sposób znaczący odbija swoje piętno na zdrowiu człowieka. Najgorszy wpływ wywiera na układ oddechowy, co jest spowodowane bezpośrednim kontaktem ze śluzówką. Następnie substancje toksyczne przenoszone są do układu krwionośnego. Palenie papierosów oddziałuje także na skórę. Zmniejsza się szybkość procesu syntezy kolagenu oraz elastyny powodując ścieńczenie skóry i powstawanie zmarszczek. 

Cechy charakterystyczne skóry palacza

Palacza można rozpoznać po wyglądzie skóry, która jest szara i ziemista, pozbawiona wyrazu oraz blasku. Wraz z wiekiem pojawiają się bruzdy oraz przebarwienia, a także zmarszczki. Skóra palacza charakteryzuje się także przesuszeniem oraz niedotlenieniem. Brakuje jej nawodnienia oraz odżywienia. Włókna kolagenowe zostają uszkodzone przez co skóra z wiekiem staje się zwiotczała. Cechą charakterystyczną palaczy są zmarszczki, które umiejscowione są wokół ust. Bardziej niż u mężczyzn, widoczne są one u kobiet. Zmarszczki palacza pojawiają się w wyniku ciągłego wkładania papierosa do ust i zaciągania się. Dochodzi do zwężenia ścian naczyń krwionośnych, niedotlenienia tkanek skóry oraz niszczenia włókien kolagenowych w obrębie czerwieni wargowej. 

Skóra palacza ma zaburzony proces odnowy komórek. U osób nie palących nowo powstałe komórki obumierają, złuszczają się, a następnie zastępowane są nowymi. U palaczy skóra szybciej się starzeje, ze względu na brak właściwego funkcjonowania odnowy komórkowej.

Jak dbać o skórę palacza?

Skóra palacza jak żadna inna potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, jednak najlepszym rozwiązaniem do polepszenia jej jakości jest oczywiście rzucenie palenia. W domowej pielęgnacji warto stosować kosmetyki, które w swoim składzie posiadają kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminy A, C oraz E. Można także wprowadzić maseczki do pielęgnacji, najlepiej te na bazie olejku arganowego. 

W przypadku profesjonalnej pielęgnacji coraz częściej stawia się na zabiegi wykonywane przez kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej. Najczęściej wykonywane zabiegi to mezoterapia igłowa, która skutecznie radzi sobie z niedotlenioną skórą. Nie rzadziej wykonuje się także oxybrazję, która wykorzystuje działanie czystego tlenu i soli fizjologicznej. 

W przypadku pojawienia się licznych zmarszczek palacza wykorzystuje się laser frakcyjny, który daje skórze maksymalna dawkę kwasu hialuronowego.

Top