• 28 listopada 2022

Fajka wodna zwana inaczej shishą posiada szerokie grono użytkowników, którzy uważają, że jej palenie jest nie tylko przyjemne, ale posiada wiele innych zalet. Jak jest w praktyce? Specjaliści ostrzegają, iż  nieumiejętne palenie shishy może być znacznie bardziej szkodliwe niż palenie tradycyjnych papierosów tytoniowych. 

Shisha stała się popualrna w Polsce stosunkowo niedawno. Początkowo na jej budowę składały się łupiny orzecha kokosowego oraz drewna. Obecnie fajka wodna posiada nieco bardziej złożoną budowę. Wyposażona jest bowiem w specjalny pojemniczek na owocowy tytoń, który rozgrzewa się węglem drzewnym lub węglem z łupin kokosa. Fajka wodna wyróżnia się rodzajem stosowanego tytoniu, do którego dodaje się miąższ owocowy, najczęściej jest to miąższ z jabłek, winogrona, bananów, arbuzów oraz cytryn. 

Fajka wodna jak rozpalić?

Do rozpalenia fajki wodnej potrzebne są: fajka wodna, woda, tytoń, węgiel, folia aluminiowa, wykałaczka.

Jak rozpalić fajkę wodną?

  • Na początku napełnij szklaną podstawę wodą do odpowiedniej wysokości.
  • Następnie umieść tytoń w cybuchu i nakryj go folią aluminiową.
  • Za pomocą ostrego i cienkiego narzędzia przekłuj kilka razy folię. Możesz tego dokonać przy użyciu wykałaczki. W dalszej kolejności podpal węgielki i poczekaj aż zaczną skwierczeć i połóż je na folii.
  • Pamiętaj o tym, aby dym wciągać na tyle delikatnie aby jedynie podtrzymać żar węgielków.
  • Następnie wypłucz szklany pojemnik na wodę i cybuch. Jeśli fajka zostanie nieumyta, pozostałości tytoniu osadzą się na ściankach, przez co później może wystąpić problem z ich usunięciem. 
  • Fajka wodna czy jest szkodliwa?

Przez wiele lat niesłusznie uważano, że palenie shishy jest znacznie zdrowsze nic zaciąganie się dymem z klasycznych papierosów. Zagorzali palacze shishy tłumaczyli taką opinie tym, że szkodliwe substancje z tytoniu rozpuszczają się w wodzie. Jednak eksperci wykazali obecność substancji toksycznych w dymie z tytoniu, przez co wiadome jest że substancje te nie rozpuszczają się w wodzie tak jak początkowo zakładano. Co niepokojące, osoba która pali fajkę wodną wraz z każdym wdechem może przyjąć nawet 1 litr dymu. Przeciętny palacz tradycyjnych papierosów przyjmuję połowę takiej ilości. Co więcej, fajkę wodną pali się znacznie dłużej niż papierosa, a zatem w trakcie jednej takiej sesji do płuc przedostaje się nawet 200 litrów toksycznego dymu. Dowiedziono, że godzina palenia fajki wodnej jest tak samo szkodliwa co wypalenie stu papierosów!

Kolejną kwestią jest możliwość zakażenia różnymi infekcjami. Palenie fajki wodnej wspólnie ze znajomymi grozi przenoszeniem wirusów, bakterii oraz innych zakażeń drogą kropelkową. Palenie shishy jest także jedną z głównych czynników ryzyka zachorowalności na raka przełyku.

Top