• 2 grudnia 2021

Czy papierosy faktycznie wpływają na atrakcyjność w oczach płci przeciwnej? Okazuje się, że tak, jednak kobiety mają całkiem inne zdanie niż mężczyźni. Według nich palący mężczyzna wygląda mniej atrakcyjnie. Panowie zaś opowiedzieli się dosyć neutralnie i wskazali, że kwestia palenia papierosów jest im nieco obojętna i nie określa atrakcyjności kobiety. Co tak naprawdę sugeruje zapach tytoniu i z czym się kojarzy?

Istnieje bowiem przekonanie łączenia atrakcyjności z paleniem papierosów. Psycholodzy twierdzą, że jest to obraz zniekształcenia poznawczego, które częściej występuje u płci pięknej. Kobiety palące posiadają takie przekonanie, które być może wynikać z własnego nałogu. Częściej także uważają takich mężczyzn za atrakcyjnych, mimo świadomości ich uzależnienia oraz konsekwencji z nimi związanych. Jak to w końcu jest z tą atrakcyjnością?

Papierosy a atrakcyjność

Uzależnienie od nikotyny dotyczy tak samo mężczyzn jak i kobiet. Istnieje bowiem przekonanie, że papierosy wzmacniają wizerunek, sprawiają, że osoba paląca staje się bardziej atrakcyjna. Badanie, które zostało przeprowadzone przez Inogen, objęło swoim doświadczeniem 1006 osób w wieku 18-76 lat. Początkowo poproszono o wskazanie, czy palą papierosy, jeżeli tak, to jakie. Wyniki wskazały ok. 57% osób niepalących oraz 24,3 % osób palących i 18,7% osób korzystających z papierosów elektronicznych. 

W dalszych etapach badania udowodniono, że ponad połowa kobiet twierdzi, iż osoba paląca staje się mniej atrakcyjna. Według mężczyzn, kwestia palenia nie miała większego znaczenia, czy kobieta jest atrakcyjna czy nie. Zdecydowana większość zadeklarowała, że nie umówiłaby się na randkę z osobą palącą, ze względu na zapach tytoniu. Kobiety podkreśliły również kwestię, braku dbania o własne zdrowie. 

Palenie nie wpływa na atrakcyjność 

Papierosy nie zwiększają atrakcyjności, lecz są powodem do wstydu, tak wynika z przeprowadzonych badań, które raz na zawsze potępiają mit łączenia atrakcyjności z zapachem nikotyny. Szczegółowa analiza wskazuje na to, że palenie papierosów uwarunkowanie jest nie tylko fizycznym uzależnieniem. Bardzo często przemawia za tym, chęć doświadczenia krótkiej chwili przyjemności oraz uniknięcia objawów świadczących o odstawieniu uzależnienia. Należy także wziąć po uwagę czynnik, który świadczy o tym, że osoby palące częściej odczuwają więź grupową. Palenie papierosów zwiększa ich pozycję i świadczy o pewnym utożsamieniu. Jednak w kwestii relacji damsko-męskich zachowania te są mocno potępiane.

Top