Palenie cygara to swoisty rytuał, który wymaga spełnienia kilku podstawowych czynników. Dla prawdziwych profesjonalistów palenia cygar, sam fakt odpalenia cygara oraz wypuszczenie dymu z ust jest najważniejszym elementem tego rytuału. Aby smak oraz aromat cygara był intensywny, cygaro musi być przechowywane w odpowiednim humidorze.
Humidorem nazywa się drewniane pudełko, które służy do przechowywania cygar. Jego oryginalna budowa ma zapewnić właściwą wilgotność cygar ok. 65-75%. Wnętrze tego pudełka wykonane jest z drewna cedrowego, zaś z zewnątrz funkcję ozdobną pełnią inne gatunki drewna.
Cygaro składa się z trzech najważniejszych elementów: głowy, korpusu oraz stopy. Końcowa część głowy cygara nazywana jest kapturkiem, który ucina się w momencie zapalenia cygaro. Najwięksi puryści twierdzą, że cygaro można przeciąć wyłącznie wtedy, gdy zostało ono już rozpalone. Jak obciąć kapturek? Tak naprawdę można to zrobić na kilka sposobów:
Tak jak obcinanie kapturka można wykonać na wiele sposobów, tak i zapalić cygaro można za pomocą różnych gadżetów. Najczęściej wykonuje się to zapałką cedrową, zapalniczką gazową, jetem (zapalniczką-palnikiem) oraz kawałkiem cedru.
Zapalanie cygara to proces, który może trwać nawet kilka minut. Używanie zapałki cedrowej może spowodować osmolenie stopy cygara, co z pewnością podnosi aspekt estetyczny cygara. Kiedy cygaro zostanie już właściwie rozpalone, należy dmuchnąć w stopę cygara od frontu, aby zobaczyć, które z obszarów się rozżarzą. Warto pamiętać, że cygaro zrobione jest z całych liści tytoniu, a wiec powstający popiół będzie znacznie większy i sztywniejszy. Nie zaleca się ciągłego pstrykania w cygaro w celu strzepnięcia popiołu, gdyż nie jest to pochwalana technika palenia. Po zakończeniu palenia, cygara nie gasi się, lecz odkłada się je, tak aby mogło samodzielnie zgasnąć. Dzięki takiej technice nie będzie się ono dymić w nieskończoność.