• 2 grudnia 2021

Woda kolońska to rodzaj wody toaletowej, na którą składa się roztwór alkoholowy oraz olejki eteryczne. Uniwersalny zapach, który zyskał światową sławę. Oryginalna woda kolońska do dzisiaj produkowana jest w oparciu o recepturę Johanna Marii Farina. W tej niezwykłej kompozycji dominują zapachy owocowe oraz korzenne. Początkowo woda kolońska stosowana była zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. 

Tradycyjny zapach Eau de Cologne posiada bogatą kompozycję, w którą wchodzą olejki eteryczne: bergamota, cytryna, pomarańcza (nuta głowy), lawenda i rozmaryn (nuta serca), nerola (nuta bazy). Zdarza się, ze stosunek ilościowy podlega modyfikacjom, co pozostaje tajemnicą producentów. Co ciekawe, początkowo woda kolońska reklamowana była jako kosmetyk do twarzy, później zaś zaczęto kojarzyć ją z goleniem.

Oryginalna woda kolońska

Perfumy inspirowane tradycyjną wodą kolońską są przede wszystkim ostre, jednak można w nich znaleźć nieco łagodniejsze tony zieleni. Bób tonka przypomina lekki aromat świeżego siana. Zapach ten niektórym, kojarzy się z pianką do golenia jednej z popularnych marek dla mężczyzn. Zapach ten przez swoją intensywność może być noszony wyłącznie przez mężczyzn. 

Domowa woda kolońska – jak zrobić?

Perfumy znajdują się w sprzedaży z reguły posiadają syntetyczne zapachy, które dla niektórych mogą okazać się toksyczne. Stworzenie indywidulanego zapachu to sposób na to, aby wykazać się indywidualnością. Domowa męska woda kolońska może stać się wspaniałym wstępem do świata cudownych aromatów. Poszukiwanie połączeń aromatów i ich natężeń staje się niezwykłym doświadczeniem. 

Receptura domowej wody kolońskiej:

  • 5 kropli olejku eterycznego z drzewa cedrowego,
  • 3 krople olejku eterycznego z bergamotki,
  • 2 krople olejku eterycznego z drzewa sandałowego,
  • 300 mililitrów 70-procentowego alkoholu lub wódki,
  • Szklany flakonik na perfumy
  • Przygotowanie to nic innego jak wymieszanie wszystkich składników ze sobą, a następnie przelanie płynu do szklanej buteleczki. Niektóre olejki eteryczne, np. cytrusowe posiadają zdolność do właściwości kwasowych, dlatego tak ważne jest przechowywanie zapachu w szklanej buteleczce, nigdy plastikowej. 

Dodatkowe informacje:

Olejek z bergamotki świetnie nawilża włosy. Posiada właściwości, które zapobiegają przetłuszczaniu się włosów. Olejek z bergamotki usuwa wszelkie zarazki. Produkt można dodać nie tylko do szamponu do włosów, lecz także do pasty do zębów czy środka myjącego do twarzy. Dwie do pięciu kropli olejku zapewnia wspaniałe odżywienie na skóry i włosów. Co ciekawe, olejek z bergamotki wchodzi w skład herbaty Earl Grey, która wspomaga trawienie i wydzielanie hormonów, a dodatkowo poprawia nastrój oraz wygląd skóry.

Top