• 8 sierpnia 2022

Trądzik pojawiający się na skórze dojrzałej potrzebuje całkowicie innego leczenia. Najczęściej przyjmuje on dużo poważniejszą formę, która przeradza się w blizny. Trądzik, który pojawia się u dojrzałych mężczyzn, najczęściej pojawia się na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Nieleczona skóra trądzikowa może doprowadzić do przykrych i nieodwracalnych skutków. 

Zauważa się tendencję do pojawienia się trądziku u osób, które w wieku młodzieńczym borykały się z pryszczami. Nie rzadko skłonności do trądziku wynikają z genów, jednak bardzo często są skutkiem złego odżywiania, braku równowagi hormonalnej oraz niezdiagnozowanych chorób. 

Trądzik u mężczyzn

Pojawiające się zmiany skórne u mężczyzn często wywoływane są zmianami hormonów płciowych, androgenów, które produkowane są przez gonady. Gruczoły łojowe przestają prawidłowo funkcjonować i przesadnie reagują na działanie hormonów, co prowadzi do nadprodukcji. Tak zwana burza hormonalna wpływa na zwiększoną produkcję sebum, przez co skóra staje się tłusta, a ujścia gruczołów ulegają zaczopowaniu. W efekcie pojawiają się zaskórniki oraz ropne krosty. Trądzik może także pogłębiać obecność bakterii, które rozwijają się podczas braku właściwej higieny twarzy oraz rąk. 

Rodzaje trądziku u mężczyzn:

  • Trądzik zwykły - wykwity grudkowe i grudkowo-krostkowe, zaskórniki
  • Trądzik młodzieńczy - zaskórniki oraz wykwity, umiejscowione na twarzy oraz plecach
  • Trądzik hormonalny - wynika z nieprawidłowości hormonalnych, czego skutkiem są zaburzenia wydzielania łoju
  • Trądzik krostkowy - krosty pojawiające się na całym ciele
  • Trądzik ropowiczy - cysty ropne, pojawiające się jedne po drugich, pozostawiające blizny
  • Trądzik skupiony - głębokie nacieki i torbiele ropne, które zlewają się, liczne zaskórniki
  • Trądzik bliznowcowy - bliznowce tworzące się w obrębie wykwitów trądzikowych
  • Trądzik piorunujący - najpoważniejszy rodzaj trądziku, doprowadzający do krwawych blizn

Golenie, a trądzik

Golenie skóry trądzikowej może przysparzać nieco problemów, szczególnie gdy pojawiające się bruzdy na twarzy są sporych rozmiarów. Wówczas do golenia należy używać wyłącznie sprawdzonych i delikatnych kosmetyków, pianek, które nie podrażnią wyjątkowo już zniszczonej skóry. Po goleniu należy posmarować skórę odpowiednim środkiem antybakteryjnym. Zaleca się stosowanie maszynek jednorazowych, jedynie raz, aby uniknąć dodatkowego zakażenia skóry. W przypadku golarek wskazane jest dokładne czyszczenie urządzeń i dezynfekowanie ich. 

Leczenie trądziku u mężczyzn

Zdarza się, że miejscowe leczenie domowymi sposobami lub maściami nie przynosi pożądanych efektów. Należy wówczas udać się do dermatologa, który poleci stosowanie antybiotyku doustnego. Leczenie to z reguły jest długotrwałe i wymaga nieco cierpliwości. Nigdy także nią ma stuprocentowej pewności czy trądzik nie powróci. Specjaliści polecają zabiegi z kwasem glikolowym na przebarwienia oraz blizny. Także peelingi kwasowe czy laseroterapia są pożądanymi zabiegami, które jednak należy wykonywać wyłącznie po zaleceniu lekarza.

Top