• 28 listopada 2022

Początkowo e-papierosy uznawane były za zupełnie nieszkodliwe, ze względu na to, że wytwarzają jedynie parę wodną. Wkrótce okazało się, że papierosy elektroniczne także produkują szkodliwe dla zdrowia substancje, których ilość zależna jest od użytego liquidu, czyli płynu wapującego. 

Doświadczeni naukowcy dowiedli zawartości wolnych rodników w dymie e-papierosowym, co jednoznacznie określa papierosy elektroniczne jako toksyczne. Okazało się bowiem, że ilość wolnych rodników, które zostają uwolnione podczas podgrzewania grzałką cieczy w e-papierosie zależna jest od dodanego aromatu. E-palacze mogą zakupywać gotowe już liquidy lub też tworzyć własne kompozycje aromatyczne.

Obecność wolnych rodników w dymie e-papierosowym  

Wolnymi rodnikami nazywa się toksyczne substancje, które odpowiedzialne są za rozwój wszelkiego rodzaju nowotworów. W dużym stopniu przyczyniają się one do licznych stanów zapalnych oraz chorób serca. Wolne rodniki wystepują pod wieloma postaciami, są częścią produkowanego dymu papierosowego. Niestety, ale wolne rodniki powstają także w e-papierosach, w których to dochodzi do kontaktu cząsteczek związków organicznych z gorącą grzałką. 

Badania dowiodły, że wśród przebadanych popularnych aromatów do e-papierosów około 43% zwiększyło wytwarzanie wolnych rodników. Niektóre z nich wykazywały zdolność do obniżania, jednak liczba ich była nieznaczna. Ostatecznie wykryto sześć substancji smakowych, które to zwiększają produkcję wolnych rodników. Zalicza się do nich popularny linalol czyli zapach konwalii oraz dipenten i cytral (zapach cytryny). Okazało się, że etylowanilina, która wytwarza nutę wanilii posiada zdolność do produkcji wolnych rodników o 42%. 

Wyryte toksyczne substancje pozwalają zwiększyć świadomość użytkowników e-papierosów oraz przestrzec przed konkretnym zagrożeniem dla zdrowia. Warto zatem wybierać olejki, które nie przyczyniają się do zwiększonej produkcji wolnych rodników. 

Benzen w e-papierosach

Kolejnym niebezpieczeństwiem podczas użytkowania e-papierosów jest ustawienie na wysoką moc, podczas której dochodzi do uwalniania jednego z najbardziej toksycznych związków. Mowa o benzenie, który jest zdolny do rozwoju groźnych chorób w tym białaczki oraz niewydolności szpiku kostnego. Emitowany przez e-papierosy benzen posiada różne stężenia w zależności od typu oraz rodzaju urządzenia. Jeżeli zastosowany został kwas benzoesowy lub benzaldehyd wytwarzana jest znacznie większa jego ilość. Mimo to uważa się, że znacznie więcej benzenu zawiera się w powietrzu. Nadal jest to znacznie mniejsza ilość niż w przypadku tradycyjnych papierosów.

Top