• 28 listopada 2022

Shisha od wielu lat stosowana jest także przez Polaków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę ze skutków ubocznych jakie wywołuje wdychanie dymu tytoniowego. Palą ją zagorzali palacze, a także osoby, które nie mają nic wspólnego z papierosami. Shisha bez wątpienia jest delikatna, ponieważ nie wytwarza ostrego zapachu. Czy shisha faktycznie jest bezpieczna?

Fajka wodna najczęściej palona jest w towarzystwie. W krajach arabskich od lat jest nieodzownym elementem spotkań towarzyskich, podczas których naczynia wypełnione są wodą oraz tytoniem. Także i w Polsce shisha stała się popularnym elementem wielu imprez, niekiedy bywa też urozmaiceniem uroczystej kolacji w restauracji. Jak działa fajka wodna i czy na pewno jest taka zdrowa jak się potencjalnie o niej mówi? 

Shisha - działanie

Fajka wodna wyposażona jest w specjalny pojemniczek na tytoń owocowy, który rozgrzewany jest za pomocą węgla drzewnego lub łupin kokosa. W trakcie rozpalenia węgla dym z tytoniu przedostaje się przez dzban w części wypełniony wodą, aby potem zostać wciagnięty przez palacza za pomocą wmontowanego w fajkę wężyka. 

Specjalny sposób konstrukcji fajki wodnej sprawia, że nie wytwarza ona przykrego, śmierdzącego zapachu, lecz jest delikatna. To z pewnością zachęca kobiety do palenia shishy. Niekiedy zapach ten jest wprost oszałamiająco aromatyczny. Niewątpliwym plusem jest brak osadzania się dymu na włosach, skórze czy ubraniach. Nie drażni nozdrzy, nie wywołuje nieprzyjemnych wrażeń. 

Czy shisha wpływa na potencję?

Palenie shishy nie jest przede wszystkim zdrowym nawykiem, gdyż prowadzi do przyjmowania sporych ilości dymu tytoniowego. Szacuje się, ze godzina z fajką wodną odpowiada liczbie 100 wypalonych papierosów. Pod uwagę należy także wziąć fakt, iż palenie fajki wodnej jest znacznie dłuższe niż spalanie jednego papierosa, zatem ryzyko wchłaniania substancji toksycznych jest niemal nieporównywalne. 

Czy palenie shishy wpływa na potencję? Z pewnością tak. Jeżeli palenie papierosów jest toksyczne dla organizmu i powoduje brak usprawnienia w przepływie krwi do narządów rozrodczych, analogicznie palenie shishy w dłuższym odstępie czasu może powodować realne szkody dla zdrowia mężczyzn i kobiet. Palenie shishy prowadzi również do podobnych w skutkach zaburzeń pracy układu oddechowego. Równie niebezpieczne jest podgrzewanie fajki elektrycznie, a nie za pomocą węgla drzewnego. Przy takim rozpalaniu shishy dochodzi do zwiększenia emitowanego tlenku węgla nawet o 90%. Podczas elektrycznego rozpalania dochodzi także do wzrostu stężenia akroleiny, który to jest  odpowiedzialny za rozwój raka płuc u palaczy.

Top