• 2 grudnia 2021

Cygaro to świetny pomysł na prezent, szczególnie na wyjątkowe okazje. Najczęściej cygaro pełni rolę prezentu ślubnego, urodzinowego. Nie rzadko dawane jest także w dniu awansu zawodowego czy innego ważnego osiągnięcia. Wybór cygara może być jednak wyzwaniem dla kupującego dlatego warto jest wybierać modele o łagodnej lub średniej mocy i delikatnym aromacie. 

Cygara można klasyfikować na podstawie ich koloru oraz mocy. Im ciemniejszy zewnętrzny liść tym cygaro posiada większą moc. Przy wyborze może także pomóc rozmiar cygara. Najpopularniejsze formaty to: Corona, Robusto, Petit Corona, Churchill, Torpedo, Perfecto, Lonsdale, Toro. Kupując cygaro warto zaopatrzyć się także w specjalne opakowanie wykonane z drzewa cedrowego, które nosi nazwę humidor. Zatrzymują one wilgoć i pogłębiają aromat. Taki zestaw z pewnością przypadnie do gustu każdej osobie. 

Jakie cygaro wybrać?

Rozmiar cygara to rzecz nadrzędna, nad którą warto się zastanowić. Zaleca się kupowanie cygar o niewielkich rozmiarach, szczególnie gdy wiemy, że osoba nim obdarowana jest początkująca. Zbyt duży format cygara może sprawić, że nie zostanie on do końca prawidłowo wypalony. Cygara dostępne w sklepach najczęściej występują w całości z liści tytoniu lub są wykonane z kilku liści owiniętych wokół ścianek tytoniowych. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej luksusowe i cygaro z pewnością będzie lepszej jakości. Takie wypełnienie nazywane jest long filler. W cygarach krótkich można znaleźć dobry tytoń lub jego resztki. 

Na rynku najwięcej znajduje się cygar kubańskich, jednak spora ich część pochodzi z: Hondurasu, Dominikany, Ekwadoru, Meksyku, Nikarsgui. Jednak bardziej kraj pochodzenia liczy się jakość wykonania oraz przedział cenowy. Warto pamiętać, że dla nowicjusza różnica w smaku oraz jakości cygara może nie być wyczuwalna. 

Czy opłaca się kupować kubańskie cygaro? 

Kubańskie cygaro z pewnością przypadnie do gustu osobie doświadczonej w paleniu prawdziwych liści tytoniu. Wówczas warto wybrać cygaro o nieco lepszej jakości oraz większej mocy. Osoba początkująca, która nigdy nie próbowała palić cygara przy zwiększonej mocy, może nie zdołać wypalić całego tytoniu. A zatem warto wybierać cygaro o standardowym rozmiarze: corona, petit corona, robusto. Nie tylko kubańskie cygara są najwyższej jakości, także te produkowane na Dominikanie czy Hondurasie są równie polecanymi. Jeżeli istnieje taka możliwość warto zaopatrzyć się w humidor, czyli profesjonalne pudełko cedrowego, które służy do przechowywania cygara. Wówczas nie traci ono swojej naturalnej wilgotności, przez co dłużej zachowuje świeżość.

Top