• 2 grudnia 2021

Palenie tytoniu nie tylko drastycznie wpływa na zdrowie, lecz także przyczynia się do obniżenia libida. Do grona najczęstszych przyczyn impotencji zaliczają się choroby takie jak zaburzenia lipidowe, cukrzyca, używki w tym palenie tytoniu oraz niezdrowa dieta czy brak ruchu. Skala problemu impotencji jest niezwykle wysoka, zaś palenie tytoniu pogłębia ten stan. 

Uważa się, że ok. 115 tysięcy mężczyzn w wieku od 30 do 49 roku życia cierpi na impotencję bezpośrednio związaną z paleniem tytoniu. Wyniki tychże badań należy odczytywać z przymróżeniem oka, gdyż liczba ta prawdopodobnie jest zaniżona, ze względu na brak uwzględnienia impotencji u byłych palaczy. Palenie tytoniu posiadającego substancje toksyczne przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania układu oddechowego oraz krążenia. W dalszej kolejności dochodzi do przyspieszania procesów starzeniowych skóry. 

Palenie tytoniu obniża libido?

Nikotyna zawarta w tytoniu wchłania się bezpośrednio w jamie ustnej i szybko przenika do mózgu. Do organizmu palacza wchłania się średnio ok. 1-3 mg nikotyny w czasie wypalenia jednego papierosa. Dane te z pewnością inaczej bedą wyglądać w przypadku spalania cygara. Małe dawki nikotyny powodują obniżenie działania układu autonomicznego obwodowych receptorów czuciowych oraz wyrzut amin katecholowych z nadnerczy. W efekcie dochodzi do licznych skurzy mięśni gładkich, między innymi naczyń krwionośnych. 

Palenie tytoniu obniża popęd seksualny, gdyż prowadzi do skurczy naczyń krwionośnych, które osłabiają przepływ krwi do narządów rozrodczych. W konsekwencji dochodzi do impotencji. Za prawidłowy wzwód odpowiada prawidłowo funkcjonujący układ krwionośny. U palaczy widoczne są konkrente nieprawidłowości, których występowanie związane jest ze szkodliwym oddziaływaniem substancji smolistych zawartych w tytoniu. 

Działanie dymu tytoniowego

Dym tytoniowy odpowiedzialny jest za:

  • Zbyt niskie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, co spowodowane jest naruszeniem śródbłonka naczyniowego przez składniki dymu. Nabłonek ten nie produkuje wystarczającej ilości tlenku azotu, który odpowiedzialny jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych w trakcie wzwodu. Uszkodzenie tego nabłonka dochodzi przy regularnym spalaniu tytoniu. 
  • Niewłaściwy dopływ krwi tętniczej, co wynika z pobudzenia układu autonomicznego czyli nerwowego
  • Intensywne skurcze naczyń krwionośnych w obrębie prącia
  • Odpływ krwi, który uwarunkowany jest mechanizmem zastawkowym zostaje uszkodzony pod wpływem nikotyny znajdującej się w krwiobiegu
  • Wzrost stężenia fibrynogenu, który odpowiedzialny jest za wzrost zdolności agregacji, czyli do tworzenia zakrzepów w drobnych naczyniach
Top