• 28 listopada 2022

Halitoza to po prostu długotrwale utrzymujący się przykry zapach z ust. Problem nieświeżego oddechu dotyka ok. 25% osób na całym świecie. Halitoza najczęściej dotyka tych, którzy niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej. Halitoza nie jest groźną chorobą, jednak znacząco utrudnia codzienność. Przed jakimkolwiek leczeniem, należy poznać prawdziwe przyczyny halitozy. 

Mimo, że halitoza nie wywołuje poważnych dla zdrowia skutków, to jednak może przyczynić się do obniżenia pewności siebie. Halitoza może być powodowana przez szereg dolegliwości wynikających także z nieleczonych schorzeń oraz braku właściwej higieny, która sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki, np. siarki. To właśnie one przyczyniają się do przykrego zapachu z ust, który nazywany jest halitozą.

Przyczyny halitozy

Wśród najczęstszych przyczyn halitozy zdecydowanie przeważają przyczyny stomatologiczne, które bezpośrednio związane są z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Do tych przyczyn stomatologicznych można zaliczyć: próchnicę zębów, kamień oraz osad nazębny, grzybicę jamy ustnej, paradontozę, powikłania po zabiegach dentystycznych, nieusunięte resztki pokarmowe oraz kandydozę. 

Przyczyn halitozy należy także doszukiwać się w czynnikach środowiskowych, do których zalicza się:

  • Dieta - spożywanie nadmiernej ilosci alkoholu, czosnku, cebuli oraz niewystarczające przyjmowanie płynów, a także głodówki. 
  • Leki - skutki uboczne niektórych leków mogą powodować wytwarzanie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Taką zdolność posiadają w szczególności leki antydepresyjne, przeciwbólowe, moczopędne oraz antycholinergiczne. 
  • Palenie papierosów - dym papierosowy zmienia środowisko bakteryjne w jamie ustnej, dlatego dochodzi do namnażania się bakterii beztlenowych, które są przyczyną kamienia nazębnego. 
  • Pora dnia - u zdecydowanie większej liczby osób halitoza występuje wyłącznie o poranku, co jest powodem zmniejszenie produkcji śliny w czasie snu. 
  • Przyczyną mogą być także choroby górnej części układu pokarmowego, np. rak przełyku, rak żołądka, uchyłki przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy, mocznica oraz niekiedy choroby psychiczne takie jak schizofrenia, przewlekła psychoza czy depresja. 

Halitoza - jak ją wyleczyć?

Przed udaniem się do specjalisty można wypróbować domowe sposoby leczenia halitozy. Jeżeli podejrzeniem jest brak właściwej higieny jamy ustnej, należy zmienić szczoteczkę do zębów, zaopatrzyć się w nić dentystyczną oraz odpowiedni płyn antybakteryjny. Leczenie halitozy może być konieczne w przypadku chorób zębów, schorzeń układu oddechowego czy pokarmowego. Przy nieświeżym oddechu konieczne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Ograniczenie spożywania kawy czy alkoholu również pozytywnie wpływa na zapach z ust.

Top