Halitoza to po prostu długotrwale utrzymujący się przykry zapach z ust. Problem nieświeżego oddechu dotyka ok. 25% osób na całym świecie. Halitoza najczęściej dotyka tych, którzy niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej. Halitoza nie jest groźną chorobą, jednak znacząco utrudnia codzienność. Przed jakimkolwiek leczeniem, należy poznać prawdziwe przyczyny halitozy.
Mimo, że halitoza nie wywołuje poważnych dla zdrowia skutków, to jednak może przyczynić się do obniżenia pewności siebie. Halitoza może być powodowana przez szereg dolegliwości wynikających także z nieleczonych schorzeń oraz braku właściwej higieny, która sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki, np. siarki. To właśnie one przyczyniają się do przykrego zapachu z ust, który nazywany jest halitozą.
Wśród najczęstszych przyczyn halitozy zdecydowanie przeważają przyczyny stomatologiczne, które bezpośrednio związane są z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Do tych przyczyn stomatologicznych można zaliczyć: próchnicę zębów, kamień oraz osad nazębny, grzybicę jamy ustnej, paradontozę, powikłania po zabiegach dentystycznych, nieusunięte resztki pokarmowe oraz kandydozę.
Przyczyn halitozy należy także doszukiwać się w czynnikach środowiskowych, do których zalicza się:
Przed udaniem się do specjalisty można wypróbować domowe sposoby leczenia halitozy. Jeżeli podejrzeniem jest brak właściwej higieny jamy ustnej, należy zmienić szczoteczkę do zębów, zaopatrzyć się w nić dentystyczną oraz odpowiedni płyn antybakteryjny. Leczenie halitozy może być konieczne w przypadku chorób zębów, schorzeń układu oddechowego czy pokarmowego. Przy nieświeżym oddechu konieczne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Ograniczenie spożywania kawy czy alkoholu również pozytywnie wpływa na zapach z ust.