• 8 sierpnia 2022

Cygaro to jeden z kilku gadżetów dojrzałych mężczyzn, który uznawany jest za symbol męskości i poważania. Cygarem nazywa się sklejone liście tytoniu, które przeznaczone są do palenia. Najbardziej markowe cygara na rynku pakowane są w pudełka z drewna cedrowego, co ma pogłębić zapach tytoniu oraz chronić je przed wyschnięciem oraz wilgocią. 

Cygara pojawiły się w Europie w XVIII wieku i szybko wzrosło wokół nich zainteresowanie. Do dnia dzisiejszego cygaro jest popularnym gadżetem męskim, który najprędzej wybierany jest przez osoby dojrzałe wiekiem. Które cygara sprawdzą się najlepiej dla osób początkujących? Jak przechowywać cygara?

Jakie cygara na początek?

Cygaro składa się z wkładki oraz zwijacza. W środku znajdują się liście, dające ciało, moc, smak oraz aromat. Zwijacz odpowiedzialny jest za utrzymywanie kształtu. Cygaro wyposażone jest także w pokrywę zewnętrzną, która nadaje przede wszystkim ładny wygląd. Cygara można podzielić ze względu na ich kolor występują: jasne, naturalne oraz Maduro. Ostatni rodzaj charakteryzuje się ciemniejszym, a nawet czarnym odcieniem, który wynika z długotrwałej fermentacji w wyższej temperaturze. Proces ten przyczynia się do wzmacniania smaku słodyczy, w której dominują nuty czekolady, kawy, przypraw oraz ziemi. 

Moc cygar uzależniona jest od zawartości nikotyny oraz profilu smakowego, który najczęściej jest pikantny, lekko agresywny. Na moc cygar wpływa także ich budowa oraz gatunek użytego tytoniu do wyprodukowania danego cygara. Nazwy cygar pochodzą od ziaren od upraw, co daje możliwość rozpoznania mocy cygara oraz jego smaku. Można wyróżnić np. Eduadorian Sumatra, co oznacza, że ziarna pochodzą z indonezyjskiej Sumatry. 

Jakie są formaty cygar? Wyróżnia się:

  • Cygara Parejo - klasyczny kształt, proste boki oraz okrągła główka
  • Cygara Figurado - posiadają nieco bardziej oryginalne kształty, które nierzadko przypominają torpedy
  • Kraj pochodzenia cygar może być różny, jednak w przypadku Kuby pochodzenie ma większe znaczenie, gdyż nie podawane są nigdy rodzaje tytoniu. Inne rodzaje pochodzą z Nikaragui (ciężkie, mocne, wyraziste), Dominikany (lekkie i tanie, klasyczny drzewny zapach), Hondurasu (aromatyczne, korzenne). 

Jak przechowywać cygara? 

Uważa się, że optymalna wilgotność dla cygar to 67-69% w zależności od rodzaju tytoniu. Kubańskie cygara bardziej niż inne potrzebują suchych warunków, w których wilgotność sięga do 62%. Zaleca się przetrzymywanie cygar w miejscach z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła. Producenci przestrzegają także przed nagłymi zmianami wilgoci, gdyż to również wpływa na jakość cygar.

Top